Aktualności
Kolęda 2018 PDF Drukuj Email
piątek, 02 lutego 2018 16:42

Stało się tradycją, że przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedzają  nas w Przychodni dzieci z miejscowego Żłobka, z Przedszkola, ze Szkoły Podstawowej ze świątecznymi życzeniami, pastorałką czy kolędą i nieodzownym uśmiechem na twarzach. Jest to dla nas  pracowników ale też i dla akurat obecnych w Przychodni pacjentów bardzo miłe i zawsze z radością witamy takich kolędników. Jeszcze raz, w imieniu własnym i wszystkich pracowników Przychodni dziękuję Dyrektorom placówek oświatowych w Kałuszynie, Wychowawcom i wszystkim Dzieciom za pamięć i świąteczno – noworoczne życzenia.

 
Biała Sobota 2017 - Krwiodawstwo PDF Drukuj Email
czwartek, 14 grudnia 2017 08:30

Już po raz siódmy (od 2011r.) gościliśmy pracowników Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa z Warszawy. W mobilnym ambulansie krew oddało ponad 20-stu honorowych krwiodawców a 6 osób zarejestrowało się jako dawca szpiku.     
O godzinie 12-stej odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego przeprowadzonego  w Szkole Podstawowej w Kałuszynie „ Krew ratuje życie”. Do jury wpłynęło bardzo dużo przepięknych plakatów, stąd wielu nagrodzonych. Przyznano w trzech kategoriach wiekowych I, II i III miejsce oraz po kilka wyróżnień. Wszystkie nagrodzone prace, zgodnie z moją obietnicą, stanowią dekoracje na poczekalniach w Przychodni przy ul. Wojska Polskiego 24. Bardzo dziękuję Panu Dyrektorowi Markowi Pachnikowi oraz Pani Wandzie Stryczyńskiej za przeprowadzenie konkursu a wszystkim dzieciom i zaangażowanym rodzicom za przygotowanie tak pięknych prac.

Zapraszamy do obejrzenie galerii

 

Więcej…
 
Biała Sobota 2017 PDF Drukuj Email
środa, 13 grudnia 2017 08:22


Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego zapraszając mammobus do Kałuszyna 7 pażdziernika br, chciałam zwrócić uwagę na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

Po raz kolejny panie w wieku 50-69 lat mogły wykonać bezpłatną mammografia_busmammografię. Z badań skorzystało ok. 50 mieszkanek naszej gminy.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny sprawia, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy leczenie jest dużo bardziej skuteczne.
Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.
Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi.

Czynniki ryzyka zachorowania
Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi to:

 • wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia (zagrożenie nowotworem wrasta wraz z wiekiem);
 • obciążenie genetyczne – występowanie raka wśród najbliższych krewnych (pierwszy stopień pokrewieństwa – matka, siostra, córka) szczególnie przed 40 rokiem życia, występowanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2;
 • wiek pokwitania i przekwitania – wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia oraz początek menopauzy po 54 roku życia;
 • brak potomstwa – ryzyko jest większe u kobiet, które nigdy nie rodziły;
 • późne rodzicielstwo – ryzyko jest od 2 do 3 razy większe u kobiet, które pierwsze dziecko urodziły po 40 roku życia;
 • wieloletnia hormonalna terapia zastępcza – stosowanie terapii w okresie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o około 2,7% na każdy rok jej stosowania;
 • zbyt duża masa ciała, podwyższone BMI – największe ryzyko dotyczy kobiet, które znacząco przybrały na wadze po 18 roku życia. Kobiety otyłe po menopauzie są 2 razy bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi. Otyłość to także czynnik, który sprzyja przerzutom;
 • niewłaściwa dieta – nadmiar tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) w diecie oraz nadmierne spożywanie alkoholu (30 – 60 gramów dziennie);
 • promieniowanie jonizujące – ekspozycja na promieniowanie, szczególnie w młodym wieku;
 • wcześniejsze choroby piersi;
 • łagodne zmiany w piersi – u kobiet, u których wykryto atypową hiperplazję nabłonkową, ryzyko zachorowania jest od 4 do 5 razy większe.
 
Biała Sobota - profilaktyka nowotworowa PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 grudnia 2017 08:42

profilaktyka_nowotworowaKolejnym punktem profilaktyki nowotworowej w trakcie tegorocznej „ Białej Soboty”  była inauguracja na Mazowszu Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi „ZAPOBIEGAJ I DZIAŁAJ Z GŁOWĄ”. Program realizuje za pośrednictwem poradni podstawowej opieki zdrowotnej z terenu Mazowsza, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED z Tomaszowa Mazowieckiego. Program jest współfinansowany środkami Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Działania profilaktyczne pod hasłem „Zapobiegaj i działaj z głową” realizowane są na terenie trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w okresie trzech lat - od lipca 2017r. do czerwca 2020r.
Główne cele projektu to:

 • wczesne wykrycie nowotworu i szybka diagnostyka,
 • trwały wzrost świadomości społecznej i medycznej na temat nowotworów głowy i szyi,
 • zbudowanie w obszarze 3 województw trwałych trendów profilaktyki nowotworów głowy i szyi,
 • skoordynowana opieka nad pacjentem od profilaktyki przez diagnostykę po leczenie.
Więcej…
 
Biała Sobota - spotkanie z ZUSem PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 grudnia 2017 08:18

Niemedycznym uzupełnieniem oferty „Białej Soboty” była możliwość uzyskania porady w zakresie ubezpieczeń społecznych i zmian w systemie emerytalnym. Odwiedzili nas pracownicy ZUS z Mińska Mazowieckiego. Udzielili wielu indywidualnych porad w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, sposobie  wyliczenia nowych emerytur, możliwości założenia profilu na PUE i e-konta.

Więcej…
 
Projekt Nowoczesny Szpital Nowoczesny ZOZ PDF Drukuj Email
środa, 07 grudnia 2016 08:12

Miło nam poinformować że wraz z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie będziemy realizować PROJEKT „NOWOCZESNY SZPITAL, NOWOCZESNY ZOZ" który znacząco ma podnieść dostępność usług medycznych dla naszych Pacjentów.
Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Wzrost E-potencjału na Mazowszu" w ramach Działania 2.1 „E-usługi" i Poddziałania 2.1.1 „E-usługi na Mazowszu" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Szczegóły poniżej.

 

ikonapdfProjekt Nowoczesny Szpital Nowoczesny ZOZ

 

mazowsze

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2